Интенсив терапия ва терапия реанимация бўлими ТТА 9 бино 2 қаватида жойлашиб, умумий терапия соҳасида кечиктириб бўлмайдиган ички касалликлар ўткир холатларни даволаш билан шуғулланади. Тананинг фаолият кўрсатишини тиклаш учун турли чора-тадбирлардан фойдаланиш мажмуи реанимация деб аталади. Реанимация чораларини зарур асбоб-ускуналар билан жихозланган, ихтисослаштирилган бўлимларида амалга ошириш энг самарали ҳисобланади.
Терапия реанимация ва интенсив терапия бўлими шошилинч терапевтик беморларни замонавий даволаш ва диагностика усуллари билан даволаш учун жихозланган ва мослаштирилган. Бўлим 20 ётоқ ўринга мўлжалланган. Ҳозирги кунда бўлимда 19 та шифокор фаолият кўрсатиб келмоқда. Шифокорлардан 1 нафари тиббиёт фанлари номзоди, қолганлари олий ва биринчи тоифали. Бўлимда фаолият кўрсатувчи 47 та ҳамширадан 7 таси олий тоифали, 6 таси биринчи тоифали, 3 таси иккинчи тоифали. Бўлим Тошкент тиббиёт академияси “Умумий амалиёти шифокорини тайёрлаш №1” кафедрасининг базаси ҳисобланади.
Терапия реанимация ва интенсив терапия даволаш иши бўйича бўлим рахбари тиббиёт фанлари доктори доцент Нуриллаева Наргиза Мухтархоновна.
Интенсив терапия ва терапия реанимация бўлими ички касалликларда шошилинч кечиктириб бўлмайдиган беморлар учун очилган.
Интенсив терапия ва терапия реанимация бўлимида ишемик ва геморрагик инсультнинг ўткир давридаги беморлар, жигар циррозининг жигар энцефалопатиялари, қандли диабетда гипо ва гипергликемик холатлар ва гипо ва гипергликемик кома холатлари, пневмониянинг оғир кечишларида, бронхиал астма хуруж даври ва сурункали обструктив бронхитнинг хуруж даврлари, гипоксик энцефалопатия ва кома холатлари, полирадикулоневритнинг оғир холатлари, жигар комалари, церебрал комалар, медикаментоз захарланишлар ва комалар, Стивенс-Джон ва Лайел каби аллергик касалликларнинг оғир кечишлари, менингоэнцефалит оғир кечишлари, энцефаломиелит оғир кечишлари, тутқаноқ тиришиш синдроми, миастения оғир кечиши холатлари ва бошқа ички касалликларнинг ўткир холатлари билан шуғулланади.
Интенсив терапия ва терапия реанимация палаталари кроват олди кислород бериш системаларига эга ва бундан ташкари хаёт кўрсаткичларини бахолаш имкониятига эга бўлган (артериал кон босими, юрак кискариш сони,нафас олиш сони) текширувлар амалга оширилади. Бўлимда нерв системасининг ўткир шошилинч холатдаги беморларига ҳалкаро даражадаги ва шунингдек миллий рекомендация ва стандартларларга асосан интенсив терапия кўрсатилади.
Бўлимда хар куни логопед, ЛФК инструктори, нейропсихолог, диагностика хизмати мутахассислари хизмат кўрсатишади. Беморлар агар лозим бўлса кўрсатма асосида нейрохирургик стационарга кўчирилади ва шошилинч нейрохирургик ёрдам кўрсатилади.
Ультратовуш и функционал диагностика группаси.
Беморларда уйку артерияси хавзасида гемодинамикани ўзгартириш даражасидаги стенозларни аниклаш максадида БМКАЎБ билан даволанаётган беморларда доплерография текшириш амалиёти ўтказилади ва кўрсатма асосида ангионеврологик жаррохлик стационарига ўтказилади.
Нейрореабилитация
Интенсив неврология бўлими инсульт ўтказган беморларда, йўқолган функцияларни тиклашга қаратилган комплекс реабилитация чораларини ишлаб чиқилган. Интенсив неврология бўлимида биринчи суткадан беморларга нейропсихолог, логопед, даволовчи физкультура мутахассиси ва физиотерапевт иш бошлайди.
Харакат сфераси реабилитацияси.
Харакат реабилитация мутахассиси харакат бузилишларини хамма йўналишларини тиклашга қаратилган даво чораларини белгилайди. Буни амалга ошириш учун массаж, махсус ишлаб чиқилган даволовчи гимнастика усуллари орқали амалга оширади.
Физиотерапевтик реабилитация.
Хар бир беморга буюрилган физик йигилмаладан иборат даволаш усуллари касалликни эрта тикланиш даврида харакат ва сезув бузилишларни тикланишига ердам беради,хужайраларда модда метаболизимни тиклайди ва бош ва орка мияда ,периферик асаб тизимда кон айланишини тиклайди.
Физиотерапевтик усуллари огрикни ва яллигланишни даволаш,лимфодренаж таъсирини кучайтиради.Магнитотерапия ва микротокларни кўллаш асаб тизими ўткир касалликларини эрта тиклаш дарини кискартиради.
Бўлим жахон даволаш ва диагностика стандартлари талабларига жавоб берадиган (электрокардиографая, спирографая, портатив рентгенологик аппарат, сунъий нафас олиш ва наркоз аппаратлари, дефибриллятор, кардиостимулятор, кардиомонитор, эхокардиоскоп, электроэнцефалограф, эхоэнцефалоскоп) ускуналар билан жихозланган ва беморлар 24 соат давомида мониторинг назоратида бўладилар. Беморлар бўлимга қабул бўлими, клиниканинг бошқа бўлимлари ва Республиканинг бошқа даволаш муассасаларидан қабул қилинади. Даволаш ишлари Ўзбекистон Республикаси ССВ ва халқаро стандартлар асосида олиб борилади. Беморлар бўлимда кўрсатилган шошилинч тиббий ёрдамдан сўнг, давони давом эттириш мақсадида клиниканинг бошқа ихтисослашган бўлимларга ўтказилади. Бўлим Тошкент тиббиёт академиясининг “Умумий амалиёти шифокорини тайёрлаш №1” кафедраси базаси ҳисобланиб, беморлар кафедранинг маъсул ходимлари томонидан кўриб борилади. Ҳар бир бемор даволаниши жараёнида бўлим мудири, даволовчи шифокор ва ҳамшира фаол иштрок этишади. Лозим бўлган қўшимча тор мутахассислар (окулист, невролог, хирург, уролог, кардиолог ва бошқа мутахассислар) томонидан кўрилади.
Беморлар тезкорлик билан лозим бўлган керакли лаборотор ва инструментал текширувлардан ўтказилади:
- Клиник-лаборатор текширувлар;
- Компьютер томографияси;
- Қоннинг умумий ва биохимик тахлиллар;
- Умумий қон ва қоннинг барча морфологик тахлиллари;
- Умумий пешоб тахлили;
- Умумий ахлат тахлили;
- Пешобда пешоб кислотаси, оқсил ва қанд миқдори тахлили;
- Қонда ферментлар тахлили;
- АЛТ;
- АСТ;
- КФК;
- ЛДГ;
- Билирубин;
- Холестерин;
- β-липопротеидлар;
- Фосфолипидлар;
- Мочевина;
- Креатинин;
- Қонда пешоб кислотаси;
- Умумий оқсил ва фракциялари;
- Тестостерон;
- Кортизол;
- Т3;
- Т4;
- ТТГ;
- АКТГ;
- Ўткир фазали кўрсаткичлар;
- Гаптоглобин;
- Серомукоид;
- С-реактив оқсил;
- Фибриноген;
- TORCH-инфекцияси, гепатит В, С антителаларини аниқлаш иммунологик тестлар;
- ЭКГ;
- ЭхоКс;
- Ички аъзолар УТТ текшируви;
- Кўкрак қафаси рентгенскопия ва графияси;
- Қонни бактериологик текширувлари, балғам, ахлат анализларида касаллик қўзғатувчи ва антибиотикларга сезувчанлигини аниқлаш;
- Гастродуаденал текширувлари;
- Helicobacter pylori тезлик билан иммуноферментатив усулида текшириш;
- Эзофагогастрофиброскопия;
- Ультратовуш текшириш;
- Ректороманоскопия;
- Колоноскопия;
- Ирригоскопия;
- Қон томирлари ангиографияси;
- Қон томирлар допплерографияси.
- ЭЭГ;
- РЭГ;
- ЭхоЭс.
Бўлимнинг асосий йўналиши қуйидаги касалликлар билан мурожаат қилган беморларга хизмат қилади:
- Бош мияда қон айланишининг ўткир бузилиши;
- Қандли диабет (асоратлари билан);
- Бронхиал астма хуружи;
- Зотилжам ва бронхитлар оғир кечиши;
- Жигар циррози;
- Ревматизм;
- Гипертония касаллиги;
- Юрак ишемик касалликлар ва турлари;
- Тиришиш синдроми ва бошқа асаб касалликлари;
- Системали қизил бўрича;
- Бириктирувчи тўқима бошқа касалликлари;
- Буйрак касалликлари;
- Миокардитлар;
- Дори аллергияси;
- Оғир даражадаги камқонликлар;
- Дилатацион кардиомиопатия;
- Бошқа касалликлар (ўткир аллергик ҳолатлар, анфилактик шок ҳолатлари, ноаниқ этиологияли кома, электротравма, ўзини осиш ва сувда чўкиш ҳолатлари, ўсма жараёнлари, оғир кечувчи дерматологик касалликлар, гиповалемик ҳолатлар)
ТТА 1 ва 2 - клиника бўлимлари реанимация бўлими шифокорлари томонидан консультация қилинади. Реанимация бўлимида юқори малакали ва руҳий мустахкам ҳиссиётга берилмайдиган ходимлар фаолият кўрсатишади. Реанимация бўлимида даволанаётган беморларининг умумий аҳволи хамширалар томонидан доимий назорат остида бўлади ва хамширалар шифокорлар томонидан ўтказилаётган муолажаларда фаол иштирок этишади. Жумладан: реанимацион чора тадбирларда сунъий нафас бериш, бевосита юрак массажи, нафас олиш сони, артериал қон босими назоратларида, оғир ва бехуш беморларни парвариш қилиш (чойшабларни алмаштириш, овқатлантириш).
Бўлимда беморнинг ҳаёти учун керакли аъзолар фаолияти, касалликлар сабаб-оқибатлари ва янги текширув ҳамда даволаш устида патофизиологок ва патоморфологик интенсив жадаллашган усулда илмий изланишлар олиб борилади.
Бўлим ТТА ички касалликлар, клиник аллергология ва УАШ тайёрлаш базаси ҳисобланади (кафедра мудири доцент Нуруллаева Н.М.).
Ҳар бир бемор даволаниш жараёнида бўлим мудири, даволовчи шифокор ва ҳамширалар фаол иштирок этишади. Лозим бўлган қўшимча тор мутахассислар (окулист, невролог, хирург, уролог, кардиолог, йирингли жаррох, ЛОР, қон томири жаррохи, нефролог, гинеколог) томонидан кўрилади. Бўлимда кўрсатилган шошилинч ёрдамдан сўнг, беморларни давони давом эттириш мақсадида ихтисослашган терапия бўлимларга ўтказилади.

Отделение терапевтической реанимации и интенсивной терапии
Отделение интенсивной терапии и терапии реанимации расположено на 2 этаже 9 корпуса многопрофилная клиника ТМА и занимается лечением острых неотложных заболеваний всех систем организма человека. Реанимационные мероприятия - мероприятия проводимые для восстановления функции органов человека. Реанимация должна быть оснащена современным медицинским оборудованием и реанимационные мероприятия должны проводиться в специализированных отделениях.
Отделение терапевтической реанимации оснащено современным медицинским оборудованием. Отделение развернуто на 20 коек. В данное время в отделении 19 врачей оказывают высококвалифицированную медицинскую помощь. Один из врачей кандидат медицинских наук, другие имеют первую и высшую категории. Из 47 медицинских сестер высшую категорию имеют - 7 сотрудников, первую категорию - 6 сотрудников, вторую категорию - 3 сотрудника.
Руководителем отделения терапевтической реанимации и интенсивной терапии по лечебной работе является доктор медицинских наук, доцент Нуруллаева Наргиза Мухтархановна.
Отделение интенсивной терапии и терапии реанимации для больных с острыми неотложными состояниями.
В отделении интенсивной терапии и терапии реанимации осуществляется лечение больных с такими патологиями как: острый период ишемических и геморрагических инсультов, печеночные энцефалопатии при циррозе печени, гипер- или гипогликемические состояния при сахарном диабете, гипер- и гипогликемические комы, тяжелые пневмонии, приступы бронхиальной астмы и приступы хронической обструктивной болезни легких, гипоксические энцефалопатии и комы, тяжелое течение полирадикулоневритов, печеночные комы, церебральные комы, медикаментозные отравления и комы, тяжелое течение аллергических заболеваний (такие как: Стивенса-Джонса и Лайела), менингоэнцефалиты, энцефаломиелиты, судорожный синдром, тяжелое течение миастении и других заболеваний с острыми неотложными состояниями.
Палаты интенсивной терапии и терапии реанимации оснащены системами прикроватной подачи кислорода, с возможностью оценки показателей (артериальное давление, частота сердечных сокращений). Интенсивная терапия больных с острыми неотложными заболеваниями проводится в строгом соответствии с международными, национальными рекомендациями и стандартами оказания помощи больным с острыми неотложными заболеваниями.
В отделении ежедневно работают логопеды, инструкторы ЛФК, нейропсихологи, специалисты диагностических служб. После стабилизации состояния больных осуществляется перевод в другие отделения и при наличии показаний в другие стационары.
Проводятся клинические конференции по разбору клинически сложных больных с участием сотрудников других кафедр.
Группа ультразвуковой и функциональной диагностики
Для  выявления симптомов гемодинамически значимого стеноза в каротидном бассейне проводятся допплерографические исследования больных с ОНМК с дальнейшим переводом в ангионеврологический хирургический стационар.
Нейрореабилитация
В отделении сформирован комплекс реабилитационных мероприятий, направленный на восстановление утраченных функций у больных, перенесших инсульт. С первых суток нахождения больного в неврологическом отделении с ним начинают работу нейропсихологи, логопеды, специалисты по лечебной физкультуре и физиотерапевты.
Двигательная реабилитация
Специалисты по двигательной реабилитации осуществляют комплексное восстановительное лечение больных со всем спектром двигательных нарушений. Для этого используют как массаж, так и индивидуально подобранные методики лечебной гимнастики.
Физиотерапевтическая реабилитация
Уникальное сочетание физических факторов, индивидуально подобранных каждому пациенту, позволяет в ранние сроки восстановить двигательные и чувствительные нарушения, активирует тканевой метаболизм и улучшает кровоснабжение головного и спинного мозга, а также периферической нервной системы. Физиотерапевтические процедуры обладают обезболивающим, трофостимулирующим, лимфодренажным, противовоспалительным и детонизирующим эффектами. Раннее применение магнитотерапии и микротоков позволяет значительно сократить продолжительность восстановительного периода у больных с острыми неотложными заболеваниями нервно
Отделение терапевтической реанимации оснащено аппаратами отвечающими всемирным стандартам диагностики и лечения (электрокардиограф, спирограф, портативный рентгенологический аппарат, аппарат искусственной вентиляции легких, дефибриллятор, кардиостимулятор, кардиомонитор, эхокардиоскоп, эхоэнцефалоскоп, электроэнцефалограф). У больных в течении суток проводится мониторинговое наблюдение. Госпитализация больных проводится через приемный покой, переводом из других отделений клиники, а также из других медицинских учреждений Республики согласно установленного порядка Министерством здравоохранения. Лечебные мероприятия проводятся по мировым стандартам и стандартам Министерства здравоохранения Республики Узбекистан. После оказания экстренной медицинской помощи, больные переводятся в специализированные отделения. Отделение считается базой кафедры «ВОП №1» Ташкентской медицинской академии. Больные регулярно осматриваются сотрудниками кафедры. При необходимости организуются консультации узких специалистов (окулист, невролог, хирург, уролог, кардиолог и др.).
Больным в экстренном порядке проводятся ниже перечисленные лабораторно-инструментальные исследования:
• Клинико-лабораторное обследование;
• Компьютерная томография;
• Общий и морфологический анализ крови;
• Общий анализ мочи;
• Общий анализ кала;
• Определение мочевой кислоты, общего белка и сахара крови;
• Анализ ферментов крови;
• АЛТ;
• АСТ;
• КФК;
• ЛДГ;
• Билирубин;
• Холестерин;
• β-липопротеиды;
• Фосфолипиды;
• Мочевина;
• Креатинин;
• Мочевая кислота крови;
• Общий белок и фракции;
• Тестостерон;
• Кортизол;
• Т3;
• Т4;
• ТТГ;
• АКТГ;
• Острофазные анализы крови;
• Гаптоглобин;
• Серомукоид;
• С-реактивный белок;
• Фибриноген;
• TORCH-инфекция, гепатит В, С, определение антител, иммунологические тесты;
• ЭКГ;
• ЭхоКС;
• УЗИ исследование внутренних органов;
• Рентгенологическое обследование;
-   Бактериологические обследования крови, мочи, мокроты других жидкостей. Определение возбудителя и чувствительность к антибиотикам;
- Гастродуоденальные обследования;
- Определение Helicobacter pylori по методу иммуноферментного анализа;
- Эзофагогастрофиброскопия;
- УЗИ;
- Ректороманоскопия;
- Колоноскопия;
- Ирригоскопия;
- Ангиография сосудов;
- Допплерография сосудов;
- ЭЭГ;
- РЭГ;
- ЭхоЭС.
Экстренная помощь в отделении оказывается по ниже перечисленным заболеваниям:
• Острое нарушение мозгового кровообращения;
• Сахарный диабет (с осложнениями);
• Бронхиальная астма с дыхательной недостаточностью и астматический статус;
• Пневмония и тяжелое течение бронхитов;
• Цирроз печени;
• Ревматизм;
• Гипертоническая болезнь;
• Ишемические болезни сердца;
• Судорожный синдром и другие неврологические заболевания;
• Системная красная волчанка и другие заболевания соединительной ткани;
• Почечные заболевания;
• Миокардиты;
• Лекарственная аллергия;
• Анемия тяжелой степени;
• Дилятационная кардиомиопатия;
• Другие заболевания (острые аллергические состояния, анафилактический шок, комы неясной этиологии, электротравмы, странгуляционная асфиксия, утопление, онкологические заболевания, тяжелое течение дерматологических заболеваний, гиповолемические состояния и др.)
Врачи отделения консультируют больных отделений первой и второй клиник ТМА. В отделении работают квалифицированные и эмоционально стабильные сотрудники. Больные постоянно находятся по наблюдением среднего и младшего медицинского персонала. Медицинские сестры активно участвуют во всех проводимых манипуляциях, в частности: участвуют реанимационных мероприятиях, искусственной вентиляции легких, закрытый массаж сердца, определение частоты дыхания, пульса, артериального давления больных и общий уход за тяжелыми больными.
В отделении регулярно проводятся научные исследования по проведению патоморфологической и патофизиологической интенсивного лечения больных.
В лечебном процессе каждого больного активно участвует заведующий отделением, лечащие врачи и средний мед персонал. При необходимости организуются консультации узких специалистов (окулист, невролог, хирург, уролог, кардиолог, гнойный хирург, ЛОР врач, сосудистый хирург, нефролог, гинеколог). После стабилизации состояния, больные переводятся в другие терапевтические отделения