Йирингли жаррохлик ва қандли диабетнинг жаррохлик асоратлари
Тошкент тиббиет акадмияси кўп тармоқли клиника йирингли жаррохлик ва қандли диабетнинг жаррохлик асоратлари бўлими 50 ўриндан иборат бўлибулардан 45 та ўрин бюджет ва 5 хўжалик хисобидаги ўринни ташкил этади.  Бўлим 8 корпус 6-қаватда жойлашган. Бўлим таркибига кирувчи қабул бўлими 8 корпус 1 қаватида, жаррохликхонаси  7 корпус 2 қаватидажойлашган.  Бўлимдажами  57 ходим фаолият кўрсатади.  Улардан 11 шифокор, 25 хамшира, 21  кичиктиббёт ходимлар.
Бўлимтарихи.
• Бўлимтарихийиринглижаррохликбўлими 1989 йили2-Тошкентдавлаттиббиёт институтиклиникаситаркибидаочилган. Бўлимбошлиғи бўлиб Исламов МиралишерСадриддиновичишлаган.
• ЎзРССВнинг № 597, 28.07.1994 йилдагикароригаасосан Республика йиринглижаррохаликвақандлидиабетнижаррохликасоратларимарказигаасоссолинган. Профессор Бабаджанов Б.Д  марказни 2015 йилгачамарказдиректорилавозимидабошқариб келган. 2015- 2016 йиллардаЖанабаевБахтиерБазарбаевичмарказдиректорибўлибишлаган.
• ЎзР ССВ нинг № 192 06 2011 йилдагиқарори бўйичамарказ Республика бош муассасахисобланади;
• 2016 йил 1 апрелдан ТТА кўптамрокликлиника таркибидайиринглижаррохаликвақандлидиабетнижаррохликасоратларибўлимисифатидафаолиятолиббормокда.
ЙиринглижаррохликбўлимиТошкенттиббиетакадемиясиумумийваболаларжаррохликкафедрасиукувбазасихисобланади.  Булимгакеладиганталабалар 1-2-3 боскичталабалри.  Булимдаасосанқандли диабет фонидакечувчийирингликасалликлар (диабетик ганрена, флегмоналар), упкайиринглидеструктиввакоринбушлигийирингликасалликларибиланкасалланганбеморлардаволанади. Хозиргипайтдабулимдабуларга узок муддатли артерия ичи катетер терапияси (ДВАКТ), диабетик корасонлардаАнгиоплатика, оеклардатянчфункциясинисакловчижаррохликамалиетлариолибборилмокда.
ТМА кўптармоқли клиник йиринглижаррохликвақандлидиабетнингжаррохликасоратларибўлимидаТошкенттиббиётакадемиясидаволашфакультети «Умумийваболалархирургиясикафедраси» жойлащганбўлиб шу кафедра ўқувбазасихисбланади. Кафедрага2013 йилмай ойиданбошлабкафедрамудиритиббиётфанларидоктори, профессорОхунов Алишер Орипович раҳбарликқилмоқда.
1995–2013йй. тиббиётфанларидоктори, профессор БахтиёрДусчанбаевич Бабаджанов, 1990 йилтиббиётфанлардоктори, 1991 йилдан профессор, 1994 йилданЎзРес ССВ йиринглижаррохликвақандли диабет асоратлари республика хирургия марказидиректори.
Жанабаев Бахтиер Базарбаевич. Тошкент тиббиет академияси кўптармоқли клиника йирингли жаррохлик ва қандли диабетнинг жаррохлик асоратлари бўлими мудири
Йирингли жаррохлик  бўлими  фаолияти тўғрисидаги
1. Бўлимнинг фаолияти Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларига, маҳаллий ўзини ўзи бошқариш органларининг қарорларига, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, минтақа соғлиқни сақлаш бошқармасининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларига, Тошкент тиббиет академияси кўп тармоқликлиника бош врачининг қарорларига, ушбу Низомга, таъсис ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади.
2. Йирингли жаррохлик бўлими ТМА кўп тармоқли клинканинг таркибий бўлинмаси ҳисобланади.
- йирингли жаррохлик касалликларига чалинган беморларга  шошилинч ва режали ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатишга мўлжалланган.
- йирингли жаррохлик бўлими қуввати – талабдан ва тиббиёт муассасасининг қувватидан келиб чиққан ҳолда  белгиланади.
1. Бўлимнинг тузилмаси ҳамда тиббиёт ходимлари ва бошқа ходимларнинг штатдаги сони тавсия қилинадиган штат нормативлари ҳисобга олинган ҳолда олиб бориладиган даволаш-диагностика ишлари ҳажмидан ва хизмат кўрсатиладиган аҳоли сонидан келиб чиқиб таркибида бўлим ташкил этилган тиббиёт ташкилоти раҳбари томонидан белгиланади.
2. Бўлимда битта врач-жаррохнинг кечаю кундуз навбатчилик қилиши таъминланади.
Бўлимнинг вазифалари
1. Қорин бўшлиғи, тери, суяк-мускул тизими йирингли касалликларига чалинган беморларга ихтисослаштирилган шошилинч ва режали, консерватив ва оператив тиббий ёрдам кўрсатиш.
2.Клиниканинг  ихтисослаштирилган бўлимлари врачларига йирингли касалликлар диганостикаси ва даволашида  маслаҳат бериш.
1. Беморларни текшириш, ташхис қўйиш ва даволашда параклиник бўлимлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш ва узвийликни таъминлаш.
2. Тиббиёт ташкилотининг бактериология лабораторияси билан биргаликда бактерияларга қарши препарталарга штаммларнинг сезувчанлигига ўзгаришларини аниқлаш мақсадида йирингли касалликлар микробли флораси қўзғатувчиларини мониторлаштиришни ташкил этиш ва амалга ошириш.
3. Йирингли-яллиғланиш касалликларини дифференциялаштирилган замонавий даволаш усулларини ўзлаштириш ва ушбу усулларни вилоятлар миқиёсида жорий этиш.
4. Жаррохлик бўлимлар билан биргаликда йирингли асоратларнинг ҳар бир ҳолатида, шунингдек, инъекциядан кейинги йирингли асоратлар ҳолатларини ўрганиш, уларни рўйхатдан ўтказилишини таъминлаш, беморларда йирингли асоратларнинг ҳар бир ҳолатини эпидемиологик текшириш ва уларнинг олдини олиш чора тадбирларини ишлаб чиқиш.
5. Ҳисобга олиш ва ҳисобот ҳужжатларини юритиш, белгиланган тартибда фаолият тўғрисидаги ҳисоботларни тақдим этиш, юритилиши қонунчиликда назарда тутилган регистрлар учун маълумотлар тўплаш.

Отделение гнойной хирургии и хирургических осложнений сахарного диабета многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии состоит из 50 коек, из которых 45 бюджетные и 5 хозрасчетного учета.
отделение расположено в 8 корпусе 6 этажа. Приемное отделение находится на 1 этаже 8 корпуса, операционная - на 2 этаже 7 корпуса. Всего в отделе работает 57 сотрудников. Из них 11 врачей, 25 медсестер, 21 санитарок
История отделения
- исторически гнойное отделение открыто на базе кафедры общей хирургии в 1989 году в составе клиники 2-го Ташкентского государственного медицинского института. Заведующий отделением был Исламов Миралишер Садриддинович.
- Постановлением Республики Узбекистан № 597 от 28.07.1994 г. создан Республиканский центр гнойной хирургии и диабетических хирургических осложнений. Профессор Бабаджанов Б.Д. руководил центром до 2015 года в качестве директора центра. С 2015 по 2016 год директором центра работал Джанабаев Бахтиер Базарбаевич.ЎзР ССВ нинг № 192 06 2011 йилдаги қарори бўйича марказ Республика бош муассаса хисобланади;
- С 1 апреля 2016 года функционирует как отделение гнойной хирургии и хирургических осложнений сахарного диабета в составе многопрофильной клиники ТМА.
Отделение гнойной хирургии является учебной базой кафедры общей и детской хирургии Ташкентской медицинской академии. На кафедру приходят студенты 1-2-3 курсов. В отделении проходят лечение пациенты с гнойными заболеваниями (диабетическая гангрена, флегмона), деструктивными гнойными заболеваниями легких и гнойными заболеваниями брюшной полости, протекающими преимущественно на фоне сахарного диабета. В настоящее время в отделении проводят длительную внутриартериальную катетерную терапию (ДВАКТ), ангиопластику у больных сахарным диабетом, операции по поддержанию опорной функции ног.
С мая 2013 года заведующим кафедрой является доктор медицинских наук, профессор Охунов Алишер Орипович.
1995–2013гг. Доктор медицинских наук, профессор Бахтиёр Душанбаевич Бабаджанов, доктор медицинских наук с 1990 года, профессор с 1991 года, директор Республиканского хирургического центра гнойной хирургии и осложнений сахарного диабета с 1994 года. В 1983 году защитил докторскую диссертацию на тему «Разработка и оценка эффективности различных моделей синдрома хронической абдоминальной ишемии», в 1990 году защитил докторскую диссертацию на тему «Роль и место кишечной и печеночной недостаточности питания в патогенезе острого перитонита. " Автор более 300 научных работ по хирургическим инфекциям и септологии. Он также является автором 4 монографий, 16 изобретений. Под его руководством выпущено 2 докторанта, защищено 10 кандидатских диссертаций.
Жанабаев Бахтиер Базарбаевич.
Заведующий отделением гнойной хирургии и хирургических осложнений сахарного диабета многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии
О деятельности отделения гнойной хирургии
- Деятельность отделения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, решениями органов местного самоуправления, нормативными правовыми актами Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, областного управления здравоохранения, решениями главного врача. Ташкентской медицинской академии.
- Отделение гнойной хирургии является структурным подразделением многопрофильной клиники ТМА.
- Предназначено для оказания экстренной и плановой специализированной медицинской помощи пациентам с гнойными хирургическими заболеваниями.
- Вместимость отделения гнойной хирургии - определяется запросами и возможностями лечебного учреждения.
- Структура отделения и количество медперсонала и других сотрудников в штате определяется руководителем медицинской организации, в которую входит отделение, исходя из объемов лечебно-диагностических работ и количества обслуживаемых людей с учетом учитывать рекомендованные штатные нормы.
- В отделении круглосуточно дежурит один хирург.
Задачи отделения
- Оказание специализированной неотложной и плановой, консервативной и оперативной медицинской помощи пациентам с гнойными заболеваниями брюшной полости, кожи, опорно-двигательного аппарата.
- Консультации врачей профильных отделений клиники по вопросам диагностики и лечения гнойных заболеваний.
- Сотрудничать и обеспечивать преемственность с параклиническими отделениями в обследовании, диагностике и лечении пациентов..
- Организовать и внедрить мониторинг микробной флоры возбудителей гнойных заболеваний с целью выявления изменений чувствительности штаммов к антибактериальным препаратам совместно с бактериологической лабораторией медицинской организации.
- Освоение дифференцированных современных методов лечения гнойно-воспалительных заболеваний и внедрение этих методов на региональном уровне.
- Совместно с хирургическими отделениями изучать случаи гнойных осложнений в каждом конкретном случае, а также случаи послеоперационных гнойных осложнений, обеспечивать их регистрацию, эпидемиологическое расследование каждого случая гнойных осложнений у пациентов и разрабатывать меры по их профилактике.
- Ведение бухгалтерских и отчетных документов, сдача в установленном порядке отчетов о деятельности, сбор информации для регистров, ведение которых предусмотрено законодательством.
Показания для госпитализации больных с гнойными хирургическими заболеваниями
гнойные процессы мягких тканей при лимфадените и лимфангаите;
флегмонозная и гангренозная формы рожистого воспаления;
гнойный мастит;
клостридиальная и неклостридиальная анаэробная инфекция;
остаточные гнойные заболевания брюшной полости;
острый парапроктит;
нагноившиеся кисты;
флегмоны живота, в том числе флегмоны таза;
острый остеомиелит;
флегмоны мягких тканей;
гангрена кистей и стоп;
внутренние и внешние кишечные свищи с гнойным воспалением;
карбункул мягких тканей;
гнойно-деструктивные заболевания легких и плевры;
Диабетическая гангрена стопы, гнойно-некротические заболевания при сахарном диабете;
гнойные трофические раны стопы;
пролежни.
Проводимые в отделении научные работы
- «Морфологические обоснование генереализации инфекции при различных формах гнойно-воспалительных заболеваний мягких тканей на фоне сахарного диабета».
- «Разроботка и оценка эффективности анатомических резекций костей голени при диабетической гангрене нижних конечностей».
- «Оптимизация малоинвазивных методов лечения при диабетической гангрене нижних конечностей».
- «Морфологическая оценка эфффективности Вакум терапии у больных с абсцессом легких на фоне сахарного диабета»
- «Особенности диагностки и лечения гнойно деструктивных заболеваний лекгих у больных перенесших COVID-19».