Ички касалликлар  реабилитация  бўлими 15 та бемор бир вақтнинг ўзида даволанишга мўлжалланган.  Ички касалликлар  реабилитация  бўлими 14 бинонинг 5 қаватида жойлашган.
Бўлим ССВнинг  2015 йил 21 декабрдаги 33-сонли буйруғига асосида очилган. Ички касалликлар  реабилитация  бўлими 15 та бемор бир вақтнинг ўзида даволанишга мўлжалланган. Бўлимда  барча  қулайликлар беморларни даволаш  учун яратилган, унда беморлар тўлиқ  текширувлардан ўтган ҳолда ва қўйилган ташхислар асосида даволанади.Бўлимда юқори малакали шифокорлар иш олиб боради. Даволаниш жараёнида лозим булганда,  бошқа тор  мутахассислар жалб этилади.
Булимнинг асосий вазифалари:
беморларга юқори малакали тиббий диагностика ёрдам курсатиш.
беморларни ўз вақтида текшириш,тўғри ташхис қўйиш ва стандартлар асосида даволаш
шифокор ва ҳамширалар малакасини доимий равишда ошириш
тиббий диагностика аппаратларидан рационал фойдаланиш
соғлом турмуш тарзини бўлимдаги беморлар ўртасида тарғибот қилиш.
Бўлимда алоҳида 15 ўринга мўлжалланган ошхона, гуллар ва телевизор билан таъминланган дам олиш бурчаги - холлар мавжуд. Беморларга диагноз қўйиш ва беморларни даволаш замонавий даражада олиб борилади.
Бўлим  “ Ички касалликлар пропедевтикаси” кафедрасининг клиник базаси ҳисобланади.
Бўлим шифокорлари Тошкент тиббиёт академияси «Ички касалликлар пропедевтикаси» кафедрасининг ходимлари билан биргаликда умумий терапияда даволаш ва диагностиканинг янги усулларини ишлаб чиқиш ва шунга асосланган ҳолда даволаш ишларини олиб боришни йўлга қўйилган . Бўлимда қўлланилаётган янги усулларга кардиологик,ревматологик, гастроэнтерологик терапияни қўллаш усулларини мисол қилиш мумкин.
Бўлимнинг юқори малакали шифокорлари беморларнинг соғлиғини бузилишига олиб келган ўзгаришларни аниқлаш, уларни даволаш ҳамда тўғри овқатланишни ташкил этишда, бўлимда даволанаётган беморларни дам олиши ва   турли касалликларни олдини олиш бўйича ёрдам берадилар.
Бўлимда қуйидаги касалликлар даволанади:
1. Қон ва қон ишлаб чиқариш органлари касалликлари;
а) Темир етишмовчилиги камқонлиги.
1. Қон айланиш органлари касалликлари;
Гипертоник  касалликлар.
Юрак ишемик касалликлари. Стенокардия.
Миокардитлар.
III. Нафас олиш органлари касалликлари;
Зотилжам .
Сурункали  бронхитлар.
Ўпканинг ўткир ,сурункали касалликлари
1. Сийдик йўли касалликлари;
2. Ўткир, сурункали пиелонефритлар.
3. Ошқозон ичак тракти касалликлари;
Сурункали гастритлар
Сурункали гепатитлар.
Сурункали холециститлар.
Ошқозон ва 12 бармоқли ичак яраси касалликлари.
1. Ревматизм и ревматик касалликлар:
VII. Бирлаштирувчи тўқималарнинг диффуз касалликлари:
Системали қизил бўрича .
Дерматомиозит.
Системали склеродермия.
Ревматоид артрит.
Остеоартроз.
Тугунли периартриит.
Бехтерев касаллиги.
Реактив артрит.
Беморларни даволаш Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни Сақлаш Вазирлиги томонидан тасдиқланган касалликларнинг нозологик бирлиги бўйича амалга оширилади. Даволаш дори терапияси, физиотерапия, игна  рефлекс терапияси, психотерапия билан амалга оширилади.
Клиникага  маслаҳат поликлиникаси ва Республика ревматология ва артрология маркази орқали жойлаштирилади.
Зарурат бўлган пайтларда ҳар – хил замонавий  қўшимча текширишлар, хирург, пульмонолог, гастроэнтеролог, эндокринолог, гематолог, ревматолог, нефролог, аллерголог каби клиникамизда мавжуд бўлган мутахассислар кўригидан ҳам фойдаланилади.
Бўлимимизда даволаниш давомида Сиз аниқ ва ўз вақтида тўғри диагноз қўйиш учун зарур бўлган турли спектрли диагностик текширишлардан ўтишингиз мумкин: Булар жумласига кўкрак қафаси органлари, ошқозон – ичак тракти, таянч – ҳаракат системасининг рентгенологик текширишлари.
Қорин бўшлиғи органлари, кичик тос органлари, қалқонсимон без аъзолари ультратовуш текширишлари, қўл – оёқ қон томирлари ва бош мия артериялари доплерографияси. Эхокардиографик, электрокардиографик , компьютер томографик , эндоскопик, ЭГДФС, ректороманоскопик , биохимия, иммунология лаборатор текширишлар ўтказилади .
Бўлимдаги шифокорлар диагностик ва параклиник бўлимлар мутахассилари билан узвий боғлиқлик натижасида иш олиб боришади.
Бўлимда даволанаётган беморларнинг сифатли даволаниши учун қулай ва юқори даражадаги шароитни яратиш мақсадида сутка давомида  навбатчи шифокор, хамширалар кузатув ўрни ташкил этилган.
Бўлим шифокорлари Тошкент тиббиёт академияси «Ички касалликлар пропедевтикаси»  кафедрасининг ходимлари билан биргаликда умумий терапияда даволаш ва диагностиканинг янги усулларини ишлаб чиқиш ва шунга асосланган ҳолда даволаш ишларини олиб боришни йўлга қўйилган .

Реабилитация внутренних болезней
Отделение создано для пациентов, готовых получить курс лечения с максимальным комфортом. Отделение оказывает широкий спектр диагностической, лечебной и реабилитационной помощи при различных формах терапевтических заболеваний.
В отделении работают специалисты высочайшего уровня подготовки. При необходимости проводятся консультации, а в ряде случаев и лечение, с привлечением специалистов смежных специальностей, как терапевтического, так и хирургического профиля. Благодаря этому, находясь на лечении, пациенты могут получить специализированную помощь, доступную в условиях многопрофильного стационара. Отделение работает в тесном контакте с клиническими кафедрами.
Основные задачи отделения:
оказание специализированной лечебно-диагностической медицинской помощи больным;
своевременное обследование и лечение пациентов на уровне   современных достижений науки и практики;
повышение квалификации и переподготовки врачебного и среднего медицинского персонала;
рациональное использование имеющейся лечебной и диагностической аппаратуры;
лечебно-диагностические мероприятия, направленные на сокращение сроков обследования и лечения пациентов, рациональное использование коечного фонда;
организация и проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому воспитанию населения, пропаганде здорового образа жизни.
освоение и внедрение в практику работы новых организационных форм, современных средств и методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации при терапевтической патологии с использованием последних достижений науки и техники.
отделение реабилитации внутренних болезней ТМА располагается на базе кафедры клинической фармакологии. Врачи отделения совместно с кафедрой клинической фармакологии проводят квалифицированное лечение госпитализированных больных.
Отделение функционирует с 2015 года, коечный фонд рассчитан на лечение 15 больных.  В отделении имеется 8 палат (одна палата – трехместная, две палаты – одноместные, пять палат – двухместных). Все палаты оснащены современной мебелью, имеется столовая на 15 посадочных мест, уютные холлы с цветами.
Отделение реабилитации внутренних болезней ТМА располагается на базе кафедры клинической фармакологии. Врачи отделения совместно с кафедрой клинической фармакологии проводят квалифицированное лечение госпитализированных больных.
Отделение обеспечивает полное обследование и лечение больных как по основному, так и по сопутствующим заболеваниям, высокую культуру обслуживания и повышенное внимание больным.
Высококвалифицированные врачи отделения помогут справиться с возникшими нарушениями состояния здоровья больных находящихся в отделении и дадут совет по организации режима питания, отдыха и профилактике различных заболеваний. Госпитализация больных проводится в комфортабельных палатах.
В отделении могут получить лечение больные со следующими заболеваниями:
1. Заболевания органов крови и кроветворения:
1) Железодефицитная анемия
1. Заболевания органов кровообращения:
2. Гипертоническая болезнь
3. ИБС. Стенокардия
4. Миокардиты
III. Заболевания органов дыхания;
1. Пневмония
2. Хронический бронхит
3. Хронические обструктивные заболевания легких
4. Заболевания мочеполовой системы:
5. Острый, хронический пиелонефриты.
6. Заболевания желудочно-кишечного тракта:
7. Хронические гастриты
8. Хронические гепатиты
9. Хронические холециститы
10. Язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки
11. Ревматизм и ревматические заболевания
VII. Диффузные заболевания соединительной ткани:
1. Системная красная волчанка
2. Дерматомиозит
3. Системная склеродермия
4. Ревматоидный артрит
5. Остеоартроз
6. Узелковый периартериит
7. Болезнь Бехтерева
8. Реактивный артрит
Лечение больных осуществляется по перечню нозологических единиц, утвержденному Министром Здравоохранения Республики Узбекистан. Курсовое лечение проводится в форме лекарственной терапии в сочетании с физиотерапией, иглорефлексотерапией, психотерапией.
Госпитализация проводится через консультативную поликлинику и Республиканский центр ревматологии и артрологии.
При возникновении необходимости проводятся консультации кардиолога, ревматолога, гастроэнтеролога, пульмонолога, эндокринолога, невропатолога, нефролога, уролога, офтальмолога, сосудистого хирурга, аллерголога и других специалистов.
В отделении проводится весь спектр необходимых современных биохимических и лабораторно-инструментальных методов обследования: УЗИ органов малого таза и брюшной полости, а также щитовидной железы, ЭКГ, ЭхоКС, ВЭМ, денситометрия, эндоскопия, ректороманоскопия, исследование сосудов (Доплер-сканирование) для постановки правильного диагноза и контроля эффективности проводимого лечения врачи отделения работают в тесном контакте со специалистами диагностических служб. Для улучшения качества лечения больных в отделении функционируют круглосуточные посты медсестер. Отделение реабилитации внутренних болезней Ташкентской медицинской академии располагается на базе «Клиническая фармакология». Врачи отделения совместно с работниками кафедры проводят квалифицированное лечение госпитализированных больных. Отделение обеспечивает полное обследование и лечение больных, как по основному, так и по сопутствующим заболеваниям, высокую культуру обслуживания и повышенное внимание к запросам больных.