Нефрология бўлими Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасининг 9 бино 5 қаватида жойлашган бўлиб, нефрологик ва терапевтик касалликларни замонавий фан ютуқларига асосланиб, клиника ва морфологиясини ҳисобга олган ҳолда юқори сифатли консерватив даволаш ишлари олиб борилади.Нефрология бўлими 20 та ўрин жойидан иборат.
Алоҳида нозологик формадаги баъзи касалликлар, масалан, ўткир ости ва сурункали гломерулонефрит, бир қанча тизимли касалликлар (тизимли қизил бўрича, тугунли периартрит, Вегенер касаллиги, геморрагик васкулит)  терминал буйрак етишмовчилигига олиб келади. Шунга кўра касалликларни симптоматик ва патогенетик даволанади.
Шунингдек,  ўткир ва  сурункали пиелонефритлар, буйрак амилоидози, диабетик нефропатия, 1 ва 2-даражали сурункали буйрак етишмовчилиги каби касалликларга ташҳис қўйилади ва даволанади.
Буйрак касалликларини даволашда кўрсатмага асосан замонавий иммуносупрессив терапия, селектив иммунодепрессантлар (азатиоприн, циклофосфан) қўлланилади. Бундай даволаш касалликни ремиссиясига олиб келади ва буйрак етишмовчилиги ривожланишини секинлаштиради.  Патогенетик давода кортикостероидлар яллиғланиш жараёнини тўхтатса, иммунодепрессантлар эса иммуно депрессив хусусиятига эга бўлиб, пролиферация жараёнларини пасайтириш билан таъсир этади.
Нефрологик касалларга замонавий лаборатор-инструментал текшириш усуллари қўлланилади (ультратовуш, рентгенологик, компьютер – томографик текширувлари), бу текширув услублари буйракларни структур ҳолатини баҳолашда катта ўрин тутади.
Нефрология бўлимида қуйидаги касалликлар даволанади:
- сийдик айириш тизими касалликлари (цистит, пиелонефрит, буйрак-тош касаллиги, гломерулонефрит);
Бўлимда беморларни даволаш ишлари Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдикланган даволаш ва диагностика стандартлари асосида олиб борилади. Бўлим тиббиёт ҳодимлари  ўзларининг  ҳалол меҳнатлари ва ширинсўзлиги билан беморларнинг соғайишида катта ўрин тутадилар. Даволаш давомида беморлар билан профилактика ва касалликнинг реабилитацияси ҳақида суҳбат ўтказилади. Беморларни касалхонадан чиқарилганидан кейин кўплаб беморлар даврий равишда шифокорлар кузатувида бўладилар. Бу реабилитациянинг эффективлигини оширади. Шунинг учун беморлар навбатдаги даво курсини олиш учун шу бўлимга мурожаат қилишади.
Диагностик методлар:
Беморларда қуйидаги функционал текширувлар ўтказилади:
• ЭКГ,
• ЭЭГ,
• ЭхоЭГ,
• РЭГ,
• ЭХОКС,
• ВЭМ,
• денситометрия,
• ФВД,
• рентген текширувлари (кўкрак қафаси рентгенографияси, меъда ичак тракти рентгеноскопияси, обзор урограмма, экскретор урограмма, ирригоскопия);

Общая терапия и нефрология
В отделении нефрологии проводится высококвалифицированное консервативное  лечение нефрологических и терапевтических больных. Лечение проводится  с учётом   морфологии и клиники, основанное на современных достижениях науки. Отделение располагается на 5 этаже 9 корпуса.
Отделение нефрологии  состоит из  20 коек.
Отделением руководит заведующий кафедрой, кандидат медицинских наук Парпибаева Динара Аюповна. Профессор кафедры Закирходжаев Шерзод Яхёевич курирует это отделение. Заведует отделением кандидат медицинских наук Орипов Нуриддин Нажмиддинович. В отделении оказывают высококвалифицированную медицинскую помощь больным более десяти средних медицинских работников.
Всем больным получающим лечение в отделении проводится консультация доцентов и профессоров, при необходимости, для консультаций больных привлекаются узкие специалисты. В отделении получают лечение больные со следующими заболеваниями: подострые и хронические гломерулонефриты. Некоторые системные заболевания (системная красная волчанка, узелковый периартериит, болезнь Вегенера, геморрагический васкулит), которые могут привести к терминальной хронической почечной недостаточности. В связи с этим оправдано симптоматическое и патогенетическое лечение этих заболеваний. А так же в отделении проводится диагностика и лечение таких заболеваний, как острые и  хронические пиелонефриты, амилоидоз почек, диабетическая нефропатия, хроническая почечная недостаточность 1 и 2 степени.
При лечении почечных заболеваний,  по показаниям, применяется современная иммуносупрессивная терапия, селективные иммунодепрессанты (азатиоприн, циклофосфан). Такая терапия приводит к ремиссии заболевания и замедляет прогрессирование почечной недостаточности. Нефрологическим больным проводятся современные лабораторно-инструментальные методы обследования (ультразвук, рентгенологические, компьютерно-томографические исследования).  В отделении нефрологии проводится также лечение следующих заболеваний: заболевания органов мочевыделения (цистит, пиелонефрит, почечнокаменная болезнь, гломерулонефрит).
Лечение проводится в соответствии со стандартами лечения и диагностики утверждённые Министерством Здравоохранения Республики Узбекистан. Медицинский персонал отделения своим честным трудом, и бережным отношением к больным играет огромную роль в выздоровлении наших пациентов.  В процессе лечения с больными проводится беседа на тему профилактики, реабилитации заболеваний. После выписки из стационара множество больных находятся под наблюдением врачей. Это приводит к повышению эффективности реабилитации. Поэтому, больные для получения повторного лечения обращаются в это же отделение.
Диагностические методы:
Больным проводится ряд функциональных обследований:
- ЭКГ,
- ЭЭГ,
- ЭхоГМ,
- РЭГ,
- ЭХОКС,
- ВЭМ,
- денситометрия,
- ФВД,
- рентгенологические методы исследования (органов грудной клетки, желудочно-кишечного тракта, обзорная урография, экскреторная урография, ирригоскопия);
- УЗИ (исследование печени, желчного пузыря, почек, простаты, мочевого пузыря, гениталий, брюшной полости);