Эндокринология бўлими 1976-йил Тошкент давлат тиббиёт олийгохи қошида , гематология бўлими 2000-йил Тошкент тиббиёт академия биринчи клиникаси қошида ташкил этилган. 2015-йилдан бошлаб эндокринология ва гематология бўлими бирлашиб, 40 та ўрин жойга мўлжалланган бўлиб, 12-бино 6-қаватида жойлашган.
Эндокринология ва гематология бўлимининг асосий иш фаолиятлари углевод алмашинуви ва гемостаз бузилишининг профилактикаси, эрта ташхислаш ва даволашдан иборат. Эндокринология ва гематология бўлимида эндокрин ва гематологик касалликлари бўлган беморларга махсус тиббий ёрдам кўрсатилади, шунингдек, бу касалликларнинг профилактикаси олиб борилади. Бўлимдаги шифокорлар, шунингдек, эндокрин ва қон тизими касалликларини ташхислаш ва даволашда энг янги тиббий технологияларни ишлаб чиқиш, киритиш ва амалиётда қўллаш ишлари билан шуғулланадилар.
Бўлим кўп тармоқли терапевтик шифохона кошида жойлашган бўлиб, у шифохонанинг материал-техник базасига асосланади, шунинг учун бўлим шифокорлари тиббий хизматнинг барча турларини кўрсата оладилар. Бундан ташқари, бўлимда беморлар кардиолог, невропатолог, гастроэнтеролог, пульмонолог, окулист маслаҳатларини олишлари мумкин.
Эндокринология бўлими умумий амалиёт шифокори тайёрлаш ва эндокринология курси кафедрасининг клиник базаси ҳисобланиб, курс мудири тиббиёт фанлари доктори, профессор Б.Х. Шагазатова ҳисобланадиГематология бўлими
Гематология, трансфузиология ва ХДТ кафедрасининг клиник базаси ҳисобланиб, кафедра мудири тиббиёт фанлари доктори, дотцент Саидов.А.Б ҳисобланади. Бўлимда, шунингдек, доцент Курбанова.З.Ч, доцент Д.М. Артикова, доцент П.Х. Азизова, катта ўқитувчи Н.Б.Мусаева, ишлайди. Бўлим мудири т.ф.н. А.А. Бахадирова, шифокор гематолог Д.З. Хакимова, шифокор эндокринолог Г.Ж. Сайдалиева иш олиб борадилар.
Бўлимда иккита ҳамширалар пости, барча муолажалар учун керакли жихозлар билан таъминланган муолажа хонаси мавжуд. Бўлимда бир, икки ва уч ўринли палаталар, шунингдек, конденционер, музлатгич, телевизор билан таъминланган юқори сифатли палаталар бор.
Бу бўлимда қуйидаги ташхис билан беморлар стационар даво олади:
- Қандли диабет 1-ва 2-тури;
- қандли диабет асоратлари (макроангиопатиялар, микроангиопатиялар)
- диффуз токсик бўқоқ;
- аутоиммун тиреоидит;
- акромегалия;
- Иценко-Кушинга касаллиги;
- гипотиреоз;
- гипоталамик семизлик;
- Адиссон касаллиги;
- феохромоцитома;
- Шихана синдроми;
- Симонс-Шиен синдроми;
- тиреотоксик аденома;
- гипогонадизм;
- адреногенитал синдром;
- темир танкис анемия;
- аралаш анемия;
- витамин В12 етишмовчилик анемия;
- аутоиммун гемолитик анемия;
- сурункали касалликлар анемия;
- идиопатик тромбоцитопеник пурпура;
- геморрагик васкулит;
- эритремия;
- симптоматик тромбоцитопатия;
- миелом касаллиги;
- миелодиспластик синдром;
- Ходжкин лимфомаси;
Эндокринология ва гематология бўлимида тиббий хизматлар спектри:
- қалқонсимон без касалликларининг диагностикаси ва давоси;
- қалқонсимон без гормонларини текшириш (Т3, Т4, ТТГ);
- эндокрин офтальмопатияни глюкокортикостероидлар билан пульстерапия орқали даволаш;
- қандли диабет 1 ва 2 турини диагностикаси ва даволаш, тўғри овқатланишни ўргатиш, қанд миқдорини пасайтирувчи дори воситаларни танлаш, қонда қанд миқдори ва гликолизирланган гемоглобин назорат қилиш, физиотерапевтик муолажаларни буюришни ўз ичига олади;
- гипоталамо-гипофизар-буйрак усти бези касалликларини диагностикаси ва даволаш, гипоталамо-гипофизар-буйрак усти бези тизими ўсмасининг жойлашишини аниқлаш учун компьютер томография қилиш, бемор гормонал фонини аниқлаб ва ўрин босувчи гормонал давони танлаш;
- аёллар ва эркаклар репродуктив фаолияти патологияларининг диагностикаси ва даволаш, жинсий гормонлар миқдорини аниқлаб ва гормонтерапия ўтказиш;
Гематологик бўлимда ўткир ва сурункали лейкоз, қон ивиш тизими патологиялари, турлий хил анемиялар билан хасталанган беморлар даволанади;
Гематологик беморларни соматик статусини аниқлаш мақсадида бемор текширилади: кўкрак қафаси рентгенограммаси, электрокардиограмма, эхокардиография, эзофагогастродуоденоскопия, ички аъзоларни ультратовуш текшириуви ва кўкрак қафаси, қорин бўшлиғи, чаноқ аъзолари лимфа тугунлари ультратовуш текшируви ўтказилади.
Гематология бўлида гемотрансфузион терапия: қон ва қон компонентларини оғир беморларга қуйиш, ҳамда полихимиотерапия усуллари қўлланилади.
Шифокордлар ўз ишида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни Сақлаш Вазирлиги томонидан чиқарилган стандарт ташхислаш ва даволаш усулларига риоя қилишади.
Бўлимда бундан ташқари сервис хизматлари йўлга қўйилган: кир ювиш, оғир беморларга қараш, хамда беморнинг ҳоҳишига кўра қўшимча овқатланиш. Бўлим санитар нормативларга асосланган холда сифатли оқликлар билан тўлиқ таъминланган. Беморлар дам олиши учун бўлимда қулай шароитлар яратилган. Муолажалардан бўшаган вақтда беморлар бўлим холларида телевизор кўриш, шахмат ўйнаш, турли хил китоблар ўқиш учун қулай шароитлар мавжуддир.

Отделение эндокринологии создано в 1976 году на базе Ташкентского государственного медицинского института, а отделение гематологии – в 2000 году на базе Первой клиники Ташкентской медицинской академии. С 2015 года отделения эндокринологии и гематологии были объединены в одно отделение на 40 коек, которое расположено на 6-м этапе 12-го корпуса.
Основные направления деятельности эндокринологического и гематологического отделения – профилактика, ранняя диагностика и лечение нарушений углеводного обмена и гемостаза. В отделении эндокринологии и гематологии оказывается специализированная медицинская помощь больным с эндокринными и гематологическими заболеваниями, а также проводится профилактика осложнений этих заболеваний. Врачи, работающие в отделении, занимаются также разработкой, внедрением, методологическим обеспечением и практическим применением новейших медицинских технологий в области диагностики и лечения заболеваний эндокринной системы и системы крови.
Отделение располагается на базе многопрофильной терапевтической клиники и опирается на ее материально-техническую базу, поэтому его сотрудники имеют возможность оказывать все виды медицинской помощи. Кроме того, в отделении пациенты могут получить консультации кардиолога, невропатолога, гастроэнтеролога, пульмонолога, окулиста.
Отделение эндокринологии является клинической базой кафедры по подготовке врача общей практики с курсом эндокринологии, зав. курсом – доктор мед наук, профессор Б.Х. Шагазатова. Отделение гематологии представляет собой клиническую базу кафедры гематологии, трансфузилогии и ВПТ, зав. кафедрой , доктор мед. наук, доцент А. Б. Саидов. В отделении работают также доцент М.И. Шамсутдинова, старшие преподаватель Н.Б.Мусаева, доцент к.м.н. Д.М. Артикова, к.м.н. П.Х.Азизова.. Заведующая отделением – к.м.н. А.А. Бахадырова, врач-гематолог Д.З. Хакимова, врач-эндокринолог Г.Ж. Сайдалиева.
В отделении имеется два поста медсестры, процедурный кабинет, оборудованный всем необходимым для проведения процедур. Отделение располагает одно-, двух- и трехместными палатами, а также палатами повышенной комфортности, оборудованными кондиционерами, холодильниками, телевизорами.
В отделении получают стационарное лечение пациенты с диагнозами:
- сахарный диабет 1-го и 2-го типа;
- диабетические осложнения (макроангиопатии, микроангиопатии);
- диффузный токсический зоб;
- аутоиммунный тиреоидит;
- акромегалия;
- болезнь Иценко – Кушинга;
- гипотиреоз;
- гипоталамическое ожирение;
- адиссонова болезнь;
- феохромоцитома;
- синдром Шихана;
- синдром Симонса – Шиена;
- тиреотоксическая аденома;
- гипогонадизм;
- адреногенитальный синдром;
- железодефицитная анемия;
- смешанная анемия;
- витамин В12-дефицитная анемия;
- аутоиммунная гемолитическая анемия;
- анемия хронических заболеваний;
- идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура;
- геморрагический васкулит;
- эритремия;
- симптоматическая тромбоцитопатия;
- миеломная болезнь;
- миелодиспластический синдром;
- лимфома Ходжкина;
Спектр медицинских услуг, предоставляемых в отделении эндокринологии и гематологии:
- диагностика и лечение патологии щитовидной железы;
- определение гормонов щитовидной железы (Т3, Т4, ТТГ);
- лечение эндокринной офтальмопатии методом пульстерапии глюкокортикостероидами;
- диагностика и лечение сахарного диабета 1-го и 2-го типа включает обучение правильному питанию, подбор сахароснижающей терапии, физиотерапевтические процедуры под контролем уровня сахара крови и гликолизированного гемоглобина;
- в отделение функционирует «Школа больных сахарным диабетом». Занятия проводит специально обученный подготовленный медперсонал;
- диагностика и лечение заболеваний гипоталамо-гипофизарно-надпочечниковой системы, проведение компьютерной томографии для уточнения локализации опухоли гипоталамо-гипофизарно-надпочечниковой системы, определение гормонального фона пациента и подбор заместительной гормонотерапии;
- диагностика и лечение патологии репродуктивной функции у женщин и мужчин – определение уровня половых гормонов и проведение гормонотерапии;
- проводится индивидуальное обучение больных сахарным диабетом основам самоконтроля (диетотерапия, инсулинотерапия, контроль АД);
- в гематологическом отделении проводится лечение больных с патологией свертывающей системы крови и различными анемиями;
- с целью определения соматического статуса гематологического больного проводится обследование, которое включает рентгенограмму грудной клетки, электрокардиограмму, эхокардиографию, эзофагогастродуоденоскопию, ультразвуковое исследование всех внутренних органов и ультразвуковое исследование всех периферических лимфоузлов средостения, брюшной полости, забрюшинного пространства, органов малого таза;
- в отделение гематологии проводится специализированная терапия: гемотрансфузия с переливанием компонентов крови, полихимиотерапия. При наличии у пациентов сопутствующих заболеваний назначается лечение согласно рекомендациям врачей-консультантов, в сложных случаях проводятся консилиумы.
В своей работе врачи используют стандарты диагностики и лечения эндокринных и гематологических заболеваний, утвержденных Министерством здравоохранения Республики Узбекистан.