Болалар аллергоневрология бўлими Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасининг 14 –бино 2 қаватида жойлашган.
Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасидаги болалар аллергоневрология бўлими 1980 йили ТошДавТО "Болалар касалликлари" ва "Асаб касалликлари" кафедраси қошида ташкил этилган.
Бўлим 32 ўринга мўлжалланган. 30 та ўрин бюджет хисобидан, 2 та ўрин хўжалик хисобидан бўлиб,беморлар қабул бўлими орқали тезкор ҳолатда ва режали равишда маслахат поликлиникаси орқали ётқизилади.
Бўлимдаги даволаш ишлари Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланган стандарт текширув ва даволаш режаси асосида олиб борилади.
Бўлимда 22 хона она ва болага мўлжалланган. Хоналар кенг озода ёруғ. Даволаш ишларини олий ва иккинчи тоифали шифокорлар олиб борадилар.
Тошкент тиббиёт академиясининг Болалар аллергоневрология бўлими болаларда аллергик ва неврологик касалликларни диагностика қилиш ва даволаш учун хизмат қилади. Бўлимнинг 16 нафар ўрни ўткир ва сурункали асаб касалликлари билан оғриган бемор болаларни ва яна 16 нафар ўрни аллергологик касалликлар билан оғриган бемор болаларни даволаш учун мўлжалланган. Болалар аллергоневрология бўлими Асаб касаллликлари кафедраси ва Педиатрия кафедраси ходимлари томонидан курация қилинади. Бўлимда икки нафар врач аллерголог ва уч нафар врач невролог фаолият юритадилар. Шунингдек, бўлимда бўлим мудири, 4 нафар шифокор,11 нафар тажрибага эга бўлган ҳамширалар фаолият кўрсатади.
2000 йилдан буён Болалар аллергоневрология бўлими базасида битта докторлик иши,бешта номзодлик дессертацияси ҳимоя қилинган.
Даволаш ишлари билан бир қаторда бўлим ходимлари илмий изланишлар ўтказадилар, халқаро конгресс, съезд ва конференцияларда иштирок этадилар.
Болалар аллергоневрология бўлимида болалар асаб касалликлари бўйича Асаб касалликлари кафедраси мудири профессор Г.С.Рахимбаева ва Педиатрия кафедраси мудири профессор Б.Т.Холматова раҳбарлик қиладилар.
Бўлимда 1 ёшдан 17 ёшгача бўлган бола даволанадилар. Бўлимда аллергологик ва неврологик касалликларни ўз вақтида диагностика қилинади, даво режаси ишлаб чиқилади, даво муолажалари олиб борилади, касаллик прогнози аникланади. Шу мақсадда бўлимда 16 та аллергологик касаллик ва 16 та неврологик касалликлар билан оғриган болаларга ўрин ташкил этилган. Бўлимда врач алллерголог ва врач невролог иш олиб борадилар. Шунингдек бўлимда навбатчи врач невролог фаолияти йўлга қўйилган.
Бўлимнинг болалар асаб касалликлари қанотида қуйидаги касалликлар диагностикаси ва давоси ўтказилади:
-Бош мия ўткир ва сурункали яллиғланиш касалликлари;
-Идиопатик ва симптоматик эпилепсия;
-Эпилептик энцефалопатия;
-Марказий нерв системанинг наслий касалликлари;
-Марказий нерв системасинингдегенератив касалликлари;
-Бош мия ўткир ва сурункали қон томир касалликлари;
-Марказий нерв тизимининг травматик жароҳатлари асоратлари;
-Перифик нерв системасининг ўткир ва сурункали яллиғланиш
касалликлари;
- Нерв системасининг ривожланиш аномалиялари.
-Болалар церебрал фалажлиги.
-ТОРЧ индуцирланган энцефалопатия.
-Минимал мия дисфункцияси.
-Модда алмашинуви бузилиш касалликлари
-Вегетатив асаб системаси касалликлари.
-Асаб системасининг перинатал шикастланиши асоратлари.
Бўлимнинг болалар аллергалогик касалликлари қанотида қуйидаги касалликлар диагностикаси ва давоси ўтказилади:
- бронхиал астма.
-қайталанувчи обструктив бронхит.
- респиратор аллергоз.
- дерматоз.
- поллиноз.
- аллергик риноконъюнктивит.
- овқат ва дори аллергияси.
Беморларга қуйидаги текширувлар ўтказилади:
- Клиник текширувлар;
- Биохимик қон текширувлари;
- Иммунологик текширувлар;
- ЭКГ;
- ЭхоКС;
- Ультратовуш текширувлари;
- Кўкрак қафаси рентгенграфияси;
- Спирография;
- Эхоэнцефалография (ЭхоЭС);
- Реоэнцефалография (РЭГ );
- Электроэнцефалография (ЭЭГ);
- Транскраниал допплерография;
- Компьютер томография;
- Магнит резонанс томографияси.
- Қон томирлар дуплекс текшируви.
Бўлимда “Она ва бола” хонаси мавжуд бўлиб, шифокорлар бўлимда даволанаётган беморларнинг оналари билан қуйидаги мавзуларда суҳбатлар олиб борадилар.

Отделение детской аллергологии и неврологии
Отделение располагается на 2 этаже 14 корпуса Многопрофильная Клиника Ташкентской Медицинской Академии.
Отделение детской аллергоневрологии  Многопрофильная Клиника Ташкентской Медицинской Академии образовано в 1980 году при кафедрах  «Детских болезней» и «Неврологии» ТашГосМИ. Больные поступают через приёмное отделение в экстренном порядке и в плановым  порядке через консультативную поликлинику.
В отделение имеется  22 палаты,  где располагаются мать и ребёнок. Отделение детской аллергоневрологии Многопрофильная Клиника Ташкентской Медицинской Академии служит для лечения и диагностирования детских аллергических и неврологических болезней. Отделение рассчитано на 32 коек. Из них 16 коек для лечения детей с аллергическими заболеваниями, а также 16 коек для лечения детей с острыми и хроническими заболеваниями нервной системы.
Отделение детской аллергоневрологии курируется сотрудниками кафедры “Нервных болезней” и кафедры “Педиатрии”.
В отделении работают один  врач аллерголог высшей категории, один врач аллерголог второй категории и один врач невролог высшей категории, два врача неврологи второй категории.
С 2000 года на базе отделения детской аллергологии и неврологии были защищены одна докторская и пять кандидатских диссертаций. Наравне с лечебными работами врачи проводят научные исследовательские работы и участвуют в международных конгрессах, съездах и конференциях. Научными руководителями отделения детской аллергологии и неврологии являются заведующая кафедрой "Педиатрии" профессор Б.Т.Холматова и заведующая кафедрой " Неврных болезней" профессор Г.С.Рахимбаева. Лечебная работа отделения проводится согласно плану работы, утвержденного Министерством Здравоохранения Республики Узбекистан. Больных обслуживают врачи высшей категории.
В отделении лечатся больные дети в возрасте от 1 года до 18 лет. В отделении своевременно диагностируются аллергические и неврологические заболевания, планируется и ведется лечение, прогнозирование болезней. В этих целях в отделении имеются 15 коек для аллергических и 15 коек для неврологических больных детей. В отделении работают врач-аллерголог и врач-невролог, а также в отделении имеется дежурный врач-невролог. В крыле, где лечатся аллергические больные, производятся диагностика и лечение следующих болезней:
- бронхиальная астма;
- рецидивирующий обструктивный бронхит;
- респираторный аллергоз;
- дерматоз;
- поллиноз;
- аллергический риноконъюктивит;
- пищевая и лекарственная аллергия;
Больным проводятся следующие виды обследования:
- клиническое обследование;
- биохимические анализы крови;
- иммунологические исследования;
- ЭКГ;
- Эхо-КС;
- ультразвуковое обследование;
- Рентгенография органов грудной клетки;
- спирография;
- эхоэнцефалография (Эхо-ЭС);
В отделении имеется комната «матери и ребенка» и Астма-школа. Врачи проводят собеседования с матерями больных по теме:
• здоровый образ жизни;
• планирование семьи;
• правильный уход за детьми;
• профилактика инфекционных заболеваний;
• сведения об анатомии, физиологии дыхания, сущности заболевания;
• причины и симптомы бронхиальной астмы;
• информация о триггерах, факторах риска, методах профилактики;
• аллергия, ее профилактика и лечение;
• о гипоаллергенной диете и обстановке в доме;
• контроль ПСВ как одного из основных показателей бронхиальной обструкции;
• бронхорасширяющие лекарства и гормональное лечение БА;
• тактика оказания помощи при приступе удушья;
• системы ингаляционной доставки препаратов;
• алгоритм самопомощи во время приступа удушья;
• методы самоконтроля за течением заболевания и оценка состояния по системе «цветных зон»;
• обсуждение планов действия пациентов в момент обострения бронхиальной астмы и в период ремиссии.
• простуда и БА (лечение и профилактика респираторной вирусной инфекции);
• как и где лечить обострение БА;
Задачи школы здоровья для пациентов с бронхиальной астмой:
• Дать пациенту и его родственникам представление о его заболевании, рассказать о возможностях лечения бронхиальной астмы сегодня.
• Дать возможность пациенту и его родственникам оценить тяжесть своего состояния и адекватность противоастматического лечения.
• Научить пациента и его родственников самостоятельно распознавать приближающееся ухудшение в течение астмы и предотвращать его.
• Научить пациента его родственников приемам самопомощи при развившемся приступе астмы.
• Объяснить назначение таких приборов индивидуального пользования, как спейсер и пикфлоуметр, ингалятор, небулайзер.
• В практической части занятий обучить пациентов и его родственников правильной технике ингаляции, использования пикфлоуметра, спейсера.
• Помочь пациенту и его родственникам точно выполнить рекомендации врача, так как именно от этого зависит успех противоастматического лечения.