Янги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлар реанимацияси
Тошкент Тиббиёт Академияси кўп тармоқли клиника Янги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлар ренимацияси бўлими 6-бино Туғруқ комплексининг 2 ва 3 қавтларида жойлашган. Бўлимда жами 45 та ходим фаолият кўрсатади. Улардан 10 та неонатолог,25та хамшира,10 та кичик тиббий ходимлар.
Бўлим тарихи
Тошкент Тиббиёт Академияси кўп тармоқли клиника Янги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлар реанимацияси бўлими  1980  йилда иш фаолиятини бошлаган. Бўлим бошлиғи бўлиб  Астраханцева  Л.О.    Инагамова М.Г. Исраилова Н.М ишлашган ва 12.2019 йилдан бошлаб Мусаева Ф.М иш фаолиятини олиб боряптилар. 2018  йилда  Янги туғилган чақалоқлар бўлимида чақалоқлар реанимацияси ташкил этилди ва            Яанги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлқар реанимацияси  бўлими сифатида                    фаолият олиб бормоқда.
Бўлим кўриниши
Янги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлар реанимацияси бўлими Тошкент Тиббиёт Академиясининг кўп тармоқли клиникаси  6-бинонинг 2-3 қаватларида жойлашган. 2-қаватда бўлим бошлиғи,бўлим катта хамшираси,бўлим бекаси,шифокорлар хонаси,ходимлар учун ювиниш                          хонаси,ювувчи ва стерил хона хамда  чақалоқлар реанимацияси хоналари жойлашган.  3-қаватда чақалоқлар реанимацияси хонаси,шифокорлар хонаси,Эмлаш хонаси,аудио скрининг хонаси,ходимлар учун хона ва апаратларни сақлаш хоналари жойлашган.
Мусаева Феруза Миртахировна   Янги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлар реанимацияси бўлим бошлиғи.
Янги туғилган чақалоқлар ва чақалоқлар реанимацияси бўлими
фаолияти тўғрисида
1 Бўлимнинг фаолияти Ўзбекистон Республикаси қонун хужжатларига махаллий ўзини ўзи бошқариш органларининг қарорларига,минтақа соғлиқни сақлаш бошқармасининг норматив –хуқуқий хужжатларига,                            Тошкент Тиббиёт Академияси кўп тармоқли клиника бош врачининг қарорларига,ушбу низомга,таъсис хужжатларга мувофиқ амалга оширилади.
2 Янги туғилганчақалоқлар ва чақалоқлар реанимацияси Т.Т.А кўп тармоқли клиникаси Туғруқ комплексининг таркибий бўлинмаси хисобланади.
-бўлим соғлом ва оғир ахволда туғилган чақалоқлқрга тиббий ёрдам кўрсатишга мўлжалланган .
-   бўлимда неонатолог,хамшира ва кичик тиббий ходим кечаю кундуз навбатчилик қилиши таъминланади.
Бўлимнинг вазифалари.
1 Неонатологларнинг ўз вақтида аёллар туғруқ жараёнида иштирок этиши,команда бўлиб ишлаши.
2  Ишчиларни маъсулият билан ишлаши.
3 Тозаликка риоя қилиш.
4 Чақалоқларни кўруви, муолажалари ўз вақтида қилиниши.
5 Дори дармонларни кирим чиқим хисоботларини ўз вақтида тўғри олиб         бориш.
6 Бўлимда чақалоқлардан  Фенилкетонурия, Гипотериоз ирсий касалликларни аниқлаш учун қон олинади ва скрининг марказига юборилади.

Реанимация новорожденных и младенцев
Многопрофильная клиника Ташкентской медицинской академии Кафедра реанимации новорожденных и младенцев расположена на 2-м и 3-м этажах 6-го родильного комплекса. Всего в отделе работает 45 сотрудников. Среди них 10 неонатологов, 25 медицинских сестер, 10 младших медперсоналов.
История кафедры
Отделение реанимации новорожденных и младенцев многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии создано в 1980 году. Заведующая отделением Астраханцева Л.О. Инагамова М.Г. Исраилова Н.М., а с 12.2019 Мусаева Ф.М. В 2018 году было создано отделение интенсивной терапии новорожденных, которое работает как отделение интенсивной терапии новорожденных и новорожденных.
Вид в разрезе
Отделение реанимации новорожденных и новорожденных находится на 2-3 этаже 6 корпуса многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии. На 2-м этаже расположены заведующая отделением, старшая медсестра отделения, хозяйка отделения, кабинет врача, кабинет для персонала, умывально-стерильная комната и палаты детской реанимации. На 3-м этаже находится реанимационная палата, кабинет врача, комната вакцинации, комната аудиопросмотра, комната для персонала и кладовые.
Мусаева Феруза Миртахировна, заведующая отделением интенсивной терапии новорожденных и младенцев.
Отделение интенсивной терапии новорожденных и младенцев
о деятельности
1 Деятельность отделения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, решениями органов местного самоуправления, нормативными правовыми актами областного управления здравоохранения, решениями главного врача многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии, настоящий устав, учредительные документы
2 Неонатальная и неонатальная реанимация Многопрофильная клиника T.T.A. является структурным подразделением Комплекса акушерства и гинекологии.
Раздел предназначен для оказания медицинской помощи здоровым и тяжелобольным малышам.
- Неонатолог, медсестра и младший медперсонал дежурят круглосуточно.
Задачи отдела.
1 Своевременное участие неонатологов в процессе родов, работа в команде.
2 Работайте ответственно.
3 Соблюдайте чистоту.
4 Видение малышей, своевременное лечение.
5 Своевременная и точная отчетность о доходах и расходах лекарств.
В Разделе 6 кровь берется у младенцев для выявления фенилкетонурии, наследственных заболеваний, связанных с гипотиреозом, и отправляется в центр скрининга.